| |
02.05.05.05
Norgesløp, 1. runde på Karmøy
Tekniske seksjoner og skiftende vær
satte preg på stevnet.
Det er en ivrig klubb som holder til på Karmøy, området
ligger i et Motorsportssenter med både cross, minicross og go-cart bane. Dog
ligger området såpass nær havet at det merkes godt når vestavinden står
på, derved kan det blåse såpas på toppseksjonene at balansen blir satt på
en ekstra prøve.
Klubben hadde lagt ned mye arbeid i seksjonsbyggingen, det var
nok brukt tungt redskap til å renske fjell og flytte store steinblokker. Det
var tekniske seksjoner som kunne inneholde 5 til 6 momenter, her var det viktig
å lage en skikkelig "kjøreplan" for å rekke tiden (1,5 min.). I
henhold til de klassene seksjonen gjaldt var det ingen farlige partier men noen
bratte oppkjøringer og ikke minst noen bratte utforpartier kunne kreve psykisk
styrke.
Det som var synd - var de lange køer det ble i noen seksjoner
(i flere seksjoner hadde man ikke klippere). Været var kjølig og en halv time
etter start kom et kalt regnvær med sludd in i mellom (heldigvis skiftet det
til sol de siste par timer), når førere måtte stå opp til en halv time i kø
var man stiv og ukonsentrert når turen kom. Faktisk brød en par førere fordi
kroppen reagerte for sterk. Her må klubben og andre arrangører skjerpe seg.
Antall førere var under fjorårets gjennomsnitt. I Elite
stilte 8 førere, Steffen Solheim meldte avbud og fjorårets Mester
Fremstad var ikke påmeldt - i følge rykter har han lagt opp. Det skulle snart
vise seg at kampen ville stå mellom Schie og Moi, men så ville Timenes ha et
ord med i laget, derved ble det tett mellom Schie og timenes mens Moi kjørte et
hakk bedre en de to. Tre førere brøt løpet, Becker Johansen skadet seg tidlig
i løpet og måtte bryte med en svært hoven hånd. Mork fra Kleive hadde noen
fine prestasjoner men rutinen krever mer modning. Generelt kan man vel si at
seksjonene tenderte til den lette siden i denne klassen, eller har nivået på
førerne gått ned ?
Med 18 førere var klasse A godt
besatt, av disse kjørte 6 på 125cc. Og at en 125 kan hevde seg i klassen
beviste David Stangeland ettertrykkelig, ved å vinne med klar margin, mens
neste 125 havnet på 3. plass kjørt av klubbens egen Roger Andre
Saltvedt. I klasse B ble det også marginalt
i forskjell mellom de første 3 plasser. Petter Wigstøl flesket til med dagens
beste runde på bare 10 prikker (12 seksjoner) mens glade Aleksander fra Forsand
knep seieren med 1 prikk forsprang. Det var 26 startende og 8 av disse på 125.
I klasse C kjørte 19 og Riska kjøreren Daniel
Seldal ble en suveren vinner (også han på 125) med under halvpartene av
prikkene til neste mann. I D klassen var det lette seksjoner med vinneren på 2
prikker fulgt av to på 2 prikker.
Av de totalt 16 jenter fant man bare 3 i Elite,
nytt av året er at disse kjører i gutter-A seksjoner. Om dette er årsaken til
så lav deltagelse vites ikke, men når vi ser på prikkene til vinner Kjersti -
85 - så var det rimelig tøff. Jentene selv sier dog at de vil ha det så tøff
for å skjerpe seg til EM osv. I KB (nå heter det
KB fordi Elite kjører gutter A spor og derved har man tatt bort KA) var jenta
fra Vestkant-Trial, Connie Ludvigsen, hel suveren. Hyggelig å se at Iselin Mork
stilte opp og kunne benekte ryktene om at hun ville slutte. Overlegen var også
Inger Emma Nylund fra OMS i KD, i KC
stilte bare 2 jenter til start.
Nytt var den nye pilingen, en del deltagere (og dommere) hadde
trøbbel med dette, også for meg virket det inn i mellom forvirrende. Vi blir
vel vant til det, men en må nok tenke noe mer ved valg av sitt spor under
besiktigelse av seksjonen.
Ellers kan nevnes at sekretariatet og presseservicen fungerte
bra, stevneleder Saltvedt hadde tydelig kontroll på det meste. En mann ute på
plassen hadde dog også en travel dag, det var Tor Edwin fra Motorsyklisten AS,
i og med at andre importører ikke stilte opp tok han seg også av nødvendig
mekking for andre merker. Røde kors satt stor sett i sine stoler og drakk
kaffe, og bra var det.
Maarten Mager
Stevneleder Saltvedt virket avslappet. |
Ikke rart at man kan virke nervøs og må ta seg et gjesp ved starten. |
Mardon Moi |
Flere bratte bakker, pappa Schie stor klar dersom Thomas får problemer. |
Også denne gangen var det meste av publikum "fagfolk", Kjersti
i bakken |
Ingen tvil, her er det bratt, Eirin. |
Lene i en seksjon med hele 6 momenter. |
Kjersti vifter under oppstilling foran neste kant, minder Linda Meyer. |
Mye teknisk forårsaket mange prikker, Simonsen. |
Da var det lettere i B, Steffen Espelid. |
Mork på vei til parkering oppe på steinen. |
Også
jentene i KB hadde tøffe utforkjøringer, Mina Westbye. |
Klasse
C stilte også tøffe krav til nybegynnere, mamma Leirvåg passer på
poden. |
Løpets dyreste sykkel ble kjørt av Tonje, nesten synd å dra den gjennom
gjørma. |
Becker-Johansen flyr over steinen, det kunne ikke nytte å stoppe på den
skråningen. |
Oooohhh..bratt bakke sett neden fra.... |
...og
ovenfra, Simonsen. |
Vanskelig for dommeren, er dette 3 eller 5 ? Det ble 3 fordi styret
var ikke i bakken og føttene var på hver sin side av sykkelen. |
Petter imponerte i første runden. |
Denne gutten kjørte fint i B, se på vesten, hvordan vinden
tar i. |
Jenter KD |
Jenter KC |
Jenter KB |
De 3 i KE. |
Gutter D |
Gutter C |
Gutter B |
Gutter A, har de sett for mye fotball ? |
Elite, bursdagsbarnet Mardon øverst. |
Har du fått hull i dressen, kan det jo brukes til lomme. |
Alle fotos; Copyright Maarten Mager
Klasse
Elite |
|
|
|
|
|
|
|
Mardon |
Moi |
86 |
Sørlandets
TK |
Beta |
270 |
44 |
1 |
Thomas |
Timenes |
86 |
Sørlandets
TK |
Beta |
270 |
59 |
2 |
Thomas |
Schie |
86 |
Nesodden
TK |
GasGas |
270 |
60 |
3 |
Sondre |
Simonsen |
87 |
NMK
Kongsberg |
GasGas |
280 |
81 |
4 |
Lars-Holland |
Mork |
89 |
Kleive
KFUM Trial |
GasGas |
290 |
88 |
5 |
Anders
B |
Johansen |
88 |
NMK
Kongsberg |
Sherco |
270 |
### |
Brutt |
Werner |
Kjos |
87 |
Sørlandets
TK |
Beta |
270 |
### |
Brutt |
Frode
Falck |
Skår |
87 |
Vestkant
Trial |
GasGas |
290 |
### |
Brutt |
|
|
|
|
|
|
|
|
Klasse
A |
|
|
|
|
|
|
|
David
F |
Stangeland |
88 |
Forsand
MTK |
Beta |
125 |
37 |
1 |
Magne |
Andersen |
89 |
Hobøl
MK |
Gas
Gas |
290 |
46 |
2 |
Roger
Andre |
Saltvedt |
89 |
Karmøy
TK |
Beta |
125 |
56 |
3 |
Are
Wergeland |
Krog |
83 |
Hobøl
MK |
Sherco |
290 |
58 |
4 |
Jon
Eirik |
Hansen |
89 |
Karmøy
TK |
Beta |
270 |
61 |
5 |
Martin |
Hemmer |
89 |
Hobøl
MK |
GasGas |
290 |
61 |
6 |
Fredrik
Strand |
Larsen |
89 |
Vestkant
Trial |
Sherco |
125 |
68 |
7 |
Patrick |
Ulfeng |
87 |
Borg
MC |
GasGas |
290 |
69 |
8 |
Bjarte
Resaland |
Wiik |
88 |
Hobøl
MK |
GasGas |
290 |
72 |
9 |
Stian |
Giseth |
87 |
Vestkant
Trial |
GasGas |
290 |
73 |
10 |
Per-Inge |
Sommerseth |
88 |
Riska
MSK |
Beta |
270 |
74 |
11 |
Kim |
Hetland |
80 |
Hobøl
MK |
Gas
Gas |
290 |
76 |
12 |
Simon
V |
Stangnes |
87 |
Bergen
Trial Team |
GasGas |
280 |
77 |
13 |
Thomas |
Tandberg |
89 |
Eiker
Trialklubb |
GasGas |
125 |
78 |
14 |
Rudi |
Holta |
88 |
Vaulali
TK |
Montesa |
250 |
78 |
15 |
Jostein |
Bjørnstad |
89 |
Skiptvet
MAK |
GasGas |
125 |
88 |
16 |
Andre-Kvanvik |
Olsen |
88 |
Riska
MSK |
Beta |
125 |
93 |
17 |
Andreas
Wee |
Mørch |
86 |
Karmøy
TK |
Beta |
270 |
102 |
18 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Klasse
B |
|
|
|
|
|
|
|
Aleksander |
Andreassen |
90 |
Forsand
MTK |
Montesa |
250 |
28 |
1 |
Petter |
Wigstøl |
90 |
Sørlandets
TK |
Beta |
270 |
29 |
2 |
Kjell
Tore |
Michelsen |
88 |
Karmøy
TK |
Beta |
270 |
33 |
3 |
Øystein |
Kjelland |
89 |
Karmøy
TK |
Sherco |
250 |
37 |
4 |
Ib
Vegard Kåsa |
Andersen |
91 |
Eiker
Trialklubb |
GasGas |
125 |
43 |
5 |
Jon |
Ødegård |
89 |
Kleive
KFUM Trial |
GasGas |
290 |
43 |
6 |
Per
Svein |
Repstad |
90 |
Søgne
TK |
Sherco |
290 |
51 |
7 |
Stig |
Martiniussen |
89 |
Hobøl
MK |
GasGas |
125 |
52 |
8 |
Einar |
Slogvik |
91 |
Karmøy
TK |
Sherco |
125 |
53 |
9 |
Jørgen
Solli Strøm |
Olsen |
90 |
Sørlandets
TK |
Beta |
270 |
54 |
10 |
Håkon |
Pedersen |
91 |
NMK
Bergen |
Sherco |
125 |
54 |
11 |
Anders |
Lundevold |
88 |
NMK
Kristiansand |
Beta |
270 |
54 |
12 |
Lars
Espen Uverud |
Kalleberg |
88 |
NMK
Kongsberg |
Sherco |
290 |
55 |
13 |
Oddbjørn |
Tranvåg |
89 |
Notodden
MV |
Sherco |
290 |
55 |
14 |
Vegard |
Bjermeland |
85 |
Bergen
Trial Team |
GasGas |
290 |
55 |
15 |
Steffen |
Espelid |
89 |
NMK
Haugaland |
Sherco |
125 |
56 |
16 |
Marius
M |
Johnsen |
89 |
OMS
Trialklubb |
Beta |
270 |
56 |
17 |
Kristoffer |
Sørli |
90 |
Sørlandets
TK |
Sherco |
290 |
56 |
18 |
Espen
Andrè |
Hansen |
89 |
OMS
Trialklubb |
GasGas |
280 |
59 |
19 |
Emil |
Kvernberg |
91 |
Kleive
KFUM Trial |
Sherco |
125 |
62 |
20 |
Sondre |
Haaverstad |
89 |
Asker
TK |
GasGas |
200 |
64 |
21 |
Per-Fredrik |
Solli |
88 |
Hobøl
MK |
GasGas |
250 |
67 |
22 |
Mats |
Amundsen |
89 |
Akershus
Trial Depot |
Scorpa |
250 |
71 |
23 |
Morten |
Sandin |
90 |
Hobøl
MK |
Beta |
125 |
77 |
24 |
Martin |
Ruden |
91 |
Hobøl
MK |
GasGas |
125 |
85 |
25 |
André |
Orderud |
89 |
Trøgstad
KFUK-M |
GasGas |
250 |
### |
Brutt |
|
|
|
=
har alder for B16 Cup |
|
|
|
|
Klasse
C |
|
|
|
|
|
|
|
Daniel |
Seldal |
90 |
Riska
MSK |
Beta |
125 |
8 |
1 |
Morten |
Viervang |
90 |
Sørlandets
TK |
Beta |
270 |
17 |
2 |
Tor
Bjørnar |
Knudsen |
90 |
Forsand
MTK |
Montesa |
250 |
19 |
3 |
Carl-Fredik |
Dahle |
90 |
Vestkant
Trial |
GasGas |
250 |
25 |
4 |
Øyvind
F |
Størksen |
90 |
Riska
MSK |
Sherco |
125 |
27 |
5 |
Per
Olav |
Nygård |
91 |
Forsand
MTK |
Montesa |
249 |
28 |
6 |
Joakim |
Kanjo |
90 |
Hobøl
MK |
Beta |
270 |
30 |
7 |
Tor
Einar |
Hulløen |
91 |
Kongsberg
TK |
Sherco |
290 |
32 |
8 |
Leif
Robert |
Sture |
90 |
NMK
Bergen |
Sherco |
290 |
33 |
9 |
Oscar
Dahl |
Johnsen |
92 |
Eiker
Trial Klubb |
Gas
Gas |
125 |
37 |
10 |
Stian |
Ludvigsen |
90 |
Vestkant
Trial |
Sherco |
125 |
39 |
11 |
Thomas |
Paulsen |
90 |
Riska
MSK |
Beta |
125 |
39 |
12 |
Nicklas |
Engseth |
91 |
NKT |
Gas
Gas |
125 |
40 |
13 |
Alex |
Skulstad |
90 |
NMK
Bergen |
GasGas |
125 |
40 |
14 |
Mads |
Mathisen |
88 |
Vestkant
Trial |
Montesa |
250 |
43 |
15 |
Kenneth |
Bjerke |
87 |
OMS
Trialklubb |
Montesa |
250 |
44 |
16 |
Thomas |
Lyngholm |
90 |
Karmøy
Trail klubb |
Beta
Rev3 |
272 |
46 |
17 |
Philip |
Hoffmann |
90 |
Eiker
TK |
GasGas |
125 |
47 |
18 |
Kristoffer |
Lerivaag |
92 |
Horten
Trialklubb |
Sherco |
125 |
65 |
19 |
|
|
|
=
har alder for C15 Cup |
|
|
|
|
Klasse
D |
|
|
|
|
|
|
|
Glenn |
Hegdal
Olsen |
91 |
Riska
MSK |
GasGas |
200 |
0 |
1 |
Christoffer
Frydenlund |
Westlie |
91 |
Hobøl
MK |
GasGas |
280 |
2 |
2 |
Stian |
Stenvik |
92 |
Vaulali
TK |
GasGas |
200 |
2 |
3 |
Stein
Christian |
Knudsen |
92 |
Forsand
MTK |
Beta |
200 |
5 |
4 |
Mathias |
Torp |
92 |
Asker
TK |
Gas
Gas |
125 |
5 |
5 |
Marius |
Nyhuus |
92 |
OMS |
Sherco |
125 |
6 |
6 |
Truls |
Henriksen |
91 |
Hobøl
MK |
Gas
Gas |
125 |
8 |
7 |
Marius |
Tungland |
92 |
Vaulali
TK |
GasGas |
125 |
9 |
8 |
Martin
Bryme |
Storesund |
88 |
Horten
TK |
Montesa |
250 |
10 |
9 |
Andreas
G. |
Aaser |
92 |
HMK |
Beta |
270 |
12 |
10 |
Martin |
Trosnavåg |
92 |
Bokn
IL Pluggen |
Clipic |
80 |
13 |
11 |
Kristoffer |
Brandsund |
91 |
Trøgstad
KFUK/KFUM |
Gas
Gas |
125 |
13 |
12 |
Daniel
K. |
Svendsen |
91 |
Karmøy
TK |
Beta |
200 |
16 |
13 |
Dan |
Larsen |
90 |
Akershus
Trial Depot |
GasGas |
80 |
17 |
14 |
Christer
M |
Ringstrand |
92 |
Karmøy
TK |
Sherco |
125 |
18 |
15 |
Alexander |
Byberg |
92 |
Forsand
Motortenklubb |
Beta |
80 |
20 |
16 |
Vado |
Diomande |
91 |
Akershus
Trial Depot |
GasGas |
80 |
26 |
17 |
Ronny
H. |
Hansen |
92 |
Karmøy
TK |
Sherco |
250 |
76 |
18 |
|
|
|
=
har alder for D14 Cup |
|
|
|
|
Klasse
KE |
|
|
|
|
|
|
|
Kjersti |
Flå |
80 |
Heistad
MSK |
GasGas |
250 |
85 |
1 |
Lene |
Dyrkorn |
83 |
Hobøl
MK |
Beta |
270 |
95 |
2 |
Eirin |
Våge |
83 |
Sørlandets
TK |
Sherco |
290 |
106 |
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Klasse
KD |
|
|
|
|
|
|
|
Inger-Emma |
Nylund |
92 |
OMS |
Sherco |
160 |
8 |
1 |
Mina
F. |
Westbye |
92 |
Hobøl
MK |
GasGas |
125 |
31 |
2 |
Katharina |
Enes |
89 |
Karmøy
Trialklubb |
Beta |
270 |
51 |
3 |
Kristine
Løvland |
Danielsen |
89 |
Karmøy
Trialklubb |
Beta |
270 |
### |
Brutt |
|
|
|
|
|
|
|
|
Klasse
KB |
|
|
|
|
|
|
|
Connie |
Ludvigsen |
88 |
Vestkant
Trial |
Sherco |
290 |
38 |
1 |
Emilie
F |
Westbye |
89 |
Hobøl
MK |
GasGas |
125 |
52 |
2 |
Iselin
Holland |
Mork |
86 |
Kleive
KFUM Trial |
GasGas |
249 |
54 |
3 |
Tonje |
Dahle |
89 |
Forsand
MTK |
Montesa |
250 |
61 |
4 |
Solveig |
Bjørnstad |
87 |
Skiptvet
MAK |
GasGas |
250 |
64 |
5 |
Julie
K.Løken |
Eriksen |
89 |
Hobøl
MK |
GasGas |
125 |
70 |
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Klasse
KC |
|
|
|
|
|
|
|
Heidi
Therese |
Bless |
88 |
Karmøy
TK |
Sherco |
290 |
38 |
1 |
Mathilde |
Torp |
89 |
Asker
TK |
GASGAS |
200 |
71 |
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
Trim
B |
|
|
|
|
|
|
|
Helge |
Ruden |
63 |
Hobøl
MK |
Yamaha |
250 |
36 |
1 |
|